-

mooj : spoza krainy niemocy

Komentarze użytkownika

@Wierność małżeńska i fawele (20 marca 2018 15:45)

problem w tym, że pracownicy (także ci co czekają pod bramą) zaczynają wątpić, czy zarządca aby na pewno zasady Właściciela przekazuje

bo oni słyszeli je rano, owszem mogły się zmienić, ale wątpliwości się pojawiają

a to czy na pewno pełnomocnictwa pełne ma, a to czy dobrze usłyszał, a to czy nie skorzystał zbytnio z samodzielności i dla zapewnienia siły robocznej nie przegiał z interepretacją woli Właściciela

ci co robią od rana, nie przyszli dla wysokich zarobków - sporo z nich z przyzwyczajenia, część dla znajomych, atmosfery pracy, ale część z powodu przestrzegania zasad przez długi czas, renomy

bo inni mieniący się pełnomocnikami właściciela płacili lepiej, ale kombinowali, nie byli godni zaufania

teraz stoją przy dwoich kantorkach i nawołują "nie b ...

mooj
20 marca 2018 17:22

@Wierność małżeńska i fawele (20 marca 2018 15:45)

ja widzę punkt ciężkości gdzie indziej - w tym wypadku scenariusz trochę wygląda tak:

Zanim wieczorem przyszedł właściciel winnicy, to pojawił się koło południa zarządca i zapowiedział oczekującym na pracę i już pracującym:

"Nieważne ile będziecie pracować - w imieniu właściciela winnicy zapowiadam: każdy dostanie tyle samo, także ci, którzy dniówkę zaczną o 17:00. Wypłata o 18:00!

...no każdy nadzorca w swoim rządku może coś pośrednio wymyslić i zastosować - na pewno (mam na to papiery! pełnomocnictwa!) właściciel łyknie zmiany - równy gość z niego

i dziw się, że od 12 do 17 będą pracowć tylko ci, którzy uważają, że umowy obowiązują - za bezdurno:)

..chyba, że nadzorcy zaczną dopowiadać "ale ale..przyszli później, OK - s ...

mooj
20 marca 2018 17:08

@Wierność małżeńska i fawele (20 marca 2018 15:45)

Jedną z najtrudniejszych do przyswojenia dla mnie była przypowieść o robotnikach w winnicy. I taką jest nadal.

Ks. prof. Staniek może mógłby mi przybliżyć temat - przyswajania (zrozumienia, pogodzenia się z "niesprawiedliwością") lub trudności.

mooj
20 marca 2018 15:59

@Tylko Becia! (20 marca 2018 07:55)

"W sumie ja ją bardziej widzę jako prezydenta Polski, niż prezydenta Warszawy"

 i w tym nadzieja, że się zdecyduje na serio potraktowaną pracę w samorządzie Warszawy - że część ludzi, nie zobaczy w tym "degradacji", a w miarę naturalną drogę rozwoju, w tym rozwoju umiejętności grania na siebie. 

Przydałoby się ciut więcej zdrowego egoizmu, gdzie "ego" większe niż "ja": rozszerzone na wspólnotę. "Klony/korpoludki" doskonale wiedzą, że związać się z silnym, identyfikującym się z organizacją to jest najlepsza opcja sukcesu:) Za mało widać w P. Premier chęci powiązania sukcesu osobistego swojego, ekipy, środowiska, wyborców z powodzeniem b. szerokiej wspólnoty. 

Nie ma odpowiedzi n ...

mooj
20 marca 2018 14:44

@Tylko Becia! (20 marca 2018 07:55)

Mam nadzieję, że nie jest tak źle. Nadzieję, gdyż trochę wbrew faktom (nieudane referenda w sprawie odwołania HGW) ale opartą o dynamikę procesu, zmiany. Korpoludki ( tu wtręt: z anegdoty aktora Nowickiego zapożyczyłem "klony [co to wszystkie ruskie zeżarły]" i stosuję do dziś) to nie wszyscy wyborcy. Być może bardziej bierni niż średnia.

 

Problem jak najbardziej trafny: "czy PIS naprawdę, chce przejąć Warszawę?"

Nie wiem tylko czy P. Premier musi chcieć w 100% tego co "mityczny PiS chce" i nie może chcieć tego, czego ew. "PiS nie chce". Lojalność do kierownictwa partii lojalnością, czasem jednak bywa przełom i warto bardziej być wiernym zasadom. Być może kandydując bez poparcia PiS lub z poparciem udzielonym z zagryzionymi zębami ...

mooj
20 marca 2018 14:09

@Własność, socjalizm i wariatki – czy tym można wyjaśnić historię świata? (16 marca 2018 22:56)

Tak, to jest główny problem:  "własność" rozumiana inaczej przez wiele osób. Hasło "wielka własność" to już zupełnie się rozjeżdża. Z jednej strony niby wszyscy wiedzą o podstawowych zależnościach i głównym problemie "brak ludzi, nie ziemi", wiedzą o stosowaniu pojęć "liczba dusz" "ile ludzi" "osadnictwo" - a z drugie cały czas te tysiące hektarów przed oczami.

Od XIII/XIV po XXI :)

Korona, "Niemcy", "Ukraina", "Ruś" - nie w możliwości generowania strumienia pieniądza, a w kilometrach kwadratowych liczona zamożność.

"Własność" czyli co? dzierżawa królewszczyzn już nie? chłopskie prawo dziedzicznej dzierżawy od XVI tez oczywiście nie.

al ...

mooj
18 marca 2018 01:54

@Dlaczego warto czytać Korczaka (10 marca 2018 09:39)

"...choćby pamiętniki Korczaka.."

czyli "pamiętniki" nie tylko Korczaka:

@ Adama Czerniakowa dzienniki - koniecznie.  Ale o ile sam pamiętnik już jest w domenie publicznej (> 70 lat od śmierci autora), to wydanie (jedyne!) opracowania prawa autorskie ma, więc z linkami bym się nie rozpędzał  w serwisie wydawnictwa żyjącego m.in. z opracowań

 

@ Korczaka, ale nie tylko pamiętniki

Nie znam całości ani większości (np niemieckojęzyczne z prasy (obecnie trudnodostępnej) hitlerowskich Niemiec z lat 30 - tylko wtłumaczeniach fragmentów). Ale to co znam , jest ciężkie do zaakceptowania. "Stary Doktor" z pamięci słuchaczy pogadanek radiowych i kilkunastu cytatów, a dr lansujący ideologię wychowania w grupach, w od ...

mooj
10 marca 2018 11:03

@Vincent goes too Hollywood (5 marca 2018 09:33)

Nie wiem:( Sam się nie zrobi (ani rynek ani pakiet), ale wiem, że łatwiej, efektywniej (sądząc po zachowaniach branż różnorakich) działać na pakietach ("szkoły" "nazwiska" "tematy" "formy"). Koszty się inaczej rozkładają, łatwiej (z większym prawodpodobieństwem) osiągnąć zysk etc. I na lokalnym, wcale nie małym i regionalnym, a na pewno na ogólnoświatowym rynku. To nie jest warunek wystarczający, nie wiem czy konieczny. Nie wiem czy za 5-10 lat, tu raczej sądzę, że nie ma szansy na mechanizm ciągłości w tak długim okresie. Dwa lata, trzy, pięć jako domknięcie pakietu. Potem można rozwijać, opcjonalnie, jechać na już stworzonym. Ale z założenia 5-10 - raczej nie.

Za rok - dwa zainwestowałbym* (nie piszę o zasponsorowaniu) w k ...

mooj
5 marca 2018 13:39

@Mam szczerą nadzieję, że p. Jolanta Kurska nie wiedziała, co czyni czyli rozmowa p. Kurskiej z wieszczem algierskim. (5 marca 2018 10:00)

"Mało było szoku który dostarczył mi betacool i kolejne porcje wspomnień Ludwika Krzywickiego (któremu prawdopodobnie dedykowano nazwę znanego klubu masońsko-dyskusyjnego Krzywe Koło)

Nazwa raczej od adresu, nazwy ulicy. Tak mi się zdaje:)

 

mooj
5 marca 2018 13:27

@Vincent goes too Hollywood (5 marca 2018 09:33)

Pierwszy film od lat, na którym bywały dzieciaki w ramach edukacji szkolnej, z moją pełną aprobatą, zadowoleniem z doboru repertuaru. Miłe zaskoczenie, że się "załapał" na uwagę kadry, rodziców, licealistów (a wybór jakiś był, nie jeden z jednego). To nie świadczy o pracy włożonej w promocję, efekt niezadowalający. Nie ma przełomu. Ale "coś" jest. Dobry i zauważony. Nie sądzę by mierzyli w oskary, w ogólnoświatowy sukces. Zgadzam się w zupełności, że można było "Można było jednak i jestem o tym głęboko przekonany, urządzić wokół tego filmu rynek w Polsce".

Trudno , z wielu względów, porównywać do np "Młyna i Krzyża" Majewskiego, ale jakieś analogie pewnie będą robione. I widzę tuch w ...

mooj
5 marca 2018 13:22

@Pan Bronisław Wildstein powinien wiedzieć, że zawsze warto rozmawiać. (3 marca 2018 20:11)

Nie, nie znaczy to, że promocja przez wydumany skandal. Nadal nie wiemy o czym dokładnie B.W. mówił, który film i w jakiej wersji miał na myśli.

Nawet jeśli dokładnie to, co ajs podlinkował to jest "jakiś skandal", jeśli przesyłany był bez komentarza lub z komenatrzem, że to prawdziwy obraz, reprezentatywny, pełny. A większy, jeśli teraz została wrzucona "pełna" (z opisów) wersja, bez słowa kto ,po co, i jak kręcił:(

mooj
4 marca 2018 15:31

@Pan Bronisław Wildstein powinien wiedzieć, że zawsze warto rozmawiać. (3 marca 2018 20:11)

Dziękuję.

To chyba żadna sensacja, wersja cięta mocno (i może słusznie), tzn nie zawiera najobrzydliwszych propogandowych fragmentów. Wydaje mi się, że w tej wersji trudno mówić o złej woli. Film ohydny, ale pozbawiony scen opisywanych przez Czerniakowa i Ringelbluma (zaaranżowane wystawne przyjęcie, "orgia w mykwie")..nie zachowały się? Ucięte przed wpuszczeniem do sieci, a "edukacyjnie" pokazywane w Izraelu? A może Niemcy nakręcili i nie zdecydowali się na wstawienie  -wypadły podczas montażu. Chyba, że te relacje (o tych scenach) to mit.

mooj
4 marca 2018 14:56

@Pan Bronisław Wildstein powinien wiedzieć, że zawsze warto rozmawiać. (3 marca 2018 20:11)

Nie wiem czy o tym samym filmie B.W. mówił, który jest pokazywany w izraelskich szkołach.

mooj
3 marca 2018 21:10

@Ekonomia literacka (3 marca 2018 11:03)

Wiesz ile książek jest kupowanych nie do czytania, a do dekoracji i (być może) zasygnalizowania przynależenia?:)

 

mooj
3 marca 2018 20:17

@Chasydzi... (3 marca 2018 00:34)

I wówczas nie do końca była. Jak pisał Adam Czerniakow głosy "ani jednego Żyda w Judenracie nie ma" były powszechne (choć to bardzo reformowane środowisko warszawskich żydów) . Nie to, że "Judenrat" = "ocaleni", ale jakieś przełożenie religijności na "na nic wpływu nie mieli".

Mnie tylko zastanawia od kiedy chasydzi czyli sekta rewolucyjna stała się ortodoksją. Kiedy Lud Księgi zaczął byc ludem tańców i kiwania, od kiedy ortodoksja - studiowanie i myśl ustąpiła "chasydzkiej ortodoksji" - tj nowince społecznej /religijnej. Nawet wikipedia jeszcze taki fragment daje (jako opis powstania chasydyzmu) 

"...Ludność żydowska odchodziła od ortodoksji. Wzrosło zainteresowanie mistyką. Popularność zd ...

mooj
3 marca 2018 19:53

@Polskie formy grzecznościowe Pani/Pan – komu to przeszkadzało? (3 marca 2018 11:32)

Wydaje mi się, że gdy przeczytasz "Wy, telok, to za dużo kombinujecie" to nie skojarzysz z "moi rodzice do moich dziadków" ale "Wy, obywatelu" ( co mi się natomiast kojarzy z "wy....j obywatelu"). I o zastąpieniu formą "Ty" takiego "Wy" wspomniałem:)

mooj
3 marca 2018 13:46

@Polskie formy grzecznościowe Pani/Pan – komu to przeszkadzało? (3 marca 2018 11:32)

niemiecki wariant kojarzy mi się z "Herr" "Pan" i "frau" - gosposia

u nas - jeśli się ostało - to częściej "Ty" (zamiast Pan) i "Pani" (zamiast "Pani";), niemiecki wariant jest nieporywnywalnie gorszy (nawet w pierwowzorze)i bardziej rozumiem chęć zastąpienia "Pana" i "gosposi" równym "Ty", niż "Pana" i równorzędnej "Pani" formą "Ty"

P.S. a może "Ty" jako odreagowanie po "Wy"?:)

mooj
3 marca 2018 12:04

@Polskie formy grzecznościowe Pani/Pan – komu to przeszkadzało? (3 marca 2018 11:32)

Miałem poważny problem, ale prawie całkowicie się przestawiłem (w sieci). Czego żałuję. Ale nie o tym chciałem:)

Cytując "ci, co wódkę wypili i się zbratali" czasem wspomną co ich zachęca, co imponuje, co się podoba. "Pan" "Pani" w czubie listy. 

Imponuje w Polsce. Przybyszom ze Wschodu. Polakom, Białorusinom, Rosjanom, Ukraińcom, w nas.

I tego się pozbyliśmy, szybciutko jednej z niewielu zachęt/przewag, wyróżników (może nieznacząca błyskotka, może fundament) ale przyciągający.

mooj
3 marca 2018 11:47

@Kolega klikacz klika (2 marca 2018 09:40)

Nie był, jeśli był to bez sensu i za to przeprosiłem. Złośliwość (też pewnie inna niż zastosowana, powinna być cieplejsza?:) ew. do tych, którzy nakręcili się bez sensu

mooj
2 marca 2018 22:16

@Kolega klikacz klika (2 marca 2018 09:40)

Tak, niby oczywiste, ale do pewnego momentu piszący (w tym autorzy notek) próbowali zdaje się ustalić "czytalność" "popularność" "ważność" pomijając tę oczywistość. Tj wiążąc liczbę odsłon z treścią i formą notki. Do kilkudziesięciu, kilkuste -może słusznie. Potem to nie ma przełożenia żadnego. Zaczynaja żyć komentarze lub ew. linki zewnętrzne (czyli cytowania, przywołania)

Od komentarza teloka z 21:09 jakaś reczywistość została przywrócona, wracamy powoli z krainy absurdów;)

mooj
2 marca 2018 22:14

Strona 1 na 6.    Następna