-

mooj : spoza krainy niemocy

Komentarze użytkownika

@Nagroda dla Ewy Kurek, życiorysy Kai Mireckiej-Ploss i Kozielewscy. (22 kwietnia 2018 17:28)

"Wykonawca testamentu" to nie spadkobierca. By wiedzieć: czy, a jeśli tak, to w jakim zakresie, P. Mirecka-Ploss może dysponować czymś ze spuścizny po Karskim-Kozielewskim trzeba znać rozstrzygnięcia, postępowania spadkowe etc. Istnienie/nieistnienie rodziny (bratanków etc) nie musi mieć wpływu

Tyle, że to osoba (lub instytucja) powołująca się na prawo dysponowania "czymś" powinna udowodnić lub uprawdopodobnić dysponowanie prawami. Placówka w Stanach (lub polski MSZ) powinien dostać takie materiały, by uwzględnić stanowisko Mireckiej-Ploss. Teoretycznie oczywiście.

A praktycznie: gdyby MSZ/ambasada (ktokolwiek) miał, to powinien opublikować bez wezwania w trybie informacji publicznej - to uciełoby spekulacje: czy  w ogóle ma praw ...

mooj
23 kwietnia 2018 11:28

@Lipy Karola Estreichera (4 kwietnia 2018 18:18)

Nie będę udawał, że wszystko od dawna wiedziałem, bo to byłaby bezczelne kłamstwo. Coś, gdzieś..poszperałem dopiero gdy Coryllus parę razy wspomniał o temacie dokumentów. I byłem przekonany, że tym szperaniem dobijam do średniej czytelników SN, tj pośpiesznie uzupełniam wiedzę w zakrsie "wszystkim" znanym.

Teraz trochę się cofnąłem dla sprawdzenia felietonów Gospodarza , w których sygnalizował, że to ciekawa sprawa. Nie chodziło o to fałszerstwo E.?  To o co ? Co jeszcze kryje historia UJ? Wprost pytam, bo chyba źle się domyśliłem

mooj
6 kwietnia 2018 00:18

@Prawie wszystkie książki są już na stronie basnjakniedzwiedz.pl (27 marca 2018 14:39)

Na targach będzie możliwość kupna? Czy "jak starczy to będą"?  Chciałbym uniknąć wysyłki, więc jak najbardziej mogę zapłacić wcześnije, a 12.  odebrać (lub w piątek 13).

mooj
27 marca 2018 15:33

@Swiete prawo wlasnosci i jak je obejsc (23 marca 2018 14:08)

P.S. Uśmiecham się o zajrzenie do "poczty" SN.

mooj
23 marca 2018 16:10

@Swiete prawo wlasnosci i jak je obejsc (23 marca 2018 14:08)

"Pytania, ktory mi sie cisna do glowy, ile z tych osob, ktorym "pozeniono" te obligacje jeszcze zyje, ile z ich spadkobiercow wciaz te papiery przechowuje, w koncu jaka byla roznica pomiedzy rzeczywista a deklarowana stopa zwrotu?"

Osoby, które kupowały obligacje bezterminowe, liczyły się z tym, że za ich życia nie będą wykupione. To papier na okaziciela, więc Rząd JKM bardzo pewnie by chciał wiedzieć kto (także w rozumieniu bytów prawnych) je "ma" - co może być jedną z przyczyn ich wykupienia/zrolowania. Z szacunków opartych na liczbie zgłoszeń po kupony - sporo papierów "wypadło trwale z obiegu" (liczą, że się nie zachowały). One się nie przeterminowują;) Nie ma chyba jak ich przymusowo spłacić. To (czego dot ...

mooj
23 marca 2018 16:07

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Mój błąd, przepraszam, przyznaję się - co do rejestracji urodzenia!

Z tych samych przyczyn jak wydanie dowodu osobistego - z podatków jest.

Parafia była do 1945 urzędem stanu cywilnego i opłata była. Opłata była źródłem utrzymania, opłata - w Królestwie Polskim od 1826 - przez państwo ustalana. Ale j.w. podobnie jak dowody - obowiązek, obywatelowi to nie jest potrzebne, więc podatek (i słusznie).

Czy ASC jest konieczne - nie jestem przekonany na 100%. Jestem przekonany, że służy bardziej (jeśli nie tylko, to w większości) państwu, nie obywatelowi.

Podobnie jak system ewidencji ludności (obowiązek meldunkowy), obowiązek dowodu tożsamości etc etc

W wielu krajach dowodów tożsamości nie ma, także tych cywilizowanych. Jest to jakiś argu ...

mooj
22 marca 2018 23:18

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Nie różnimy się na tym etapie, w tym zakresie.

Problemem nie jest "opłata skarbowa czy podatki" w każdym przypadku, a szczególnie w tym. Nawet najżarliwsi wyznawcy minimum państwa uważają, że policja z podatków wchodzi w zakres tego minimum.

Problemem będzie n.p.:

- jeśli dowód osobisty obowiązkowy jest "darmowy" (a jest  z podatków nie opłaty skarbowej- bo jest obowiązkowy), to dlaczego rejestracja urodzenia jest nie z podatków, a z opłaty skarbowej (a tak samo obowiązkowa jest jak dowód)

- zakres nie obowiązkowych, ale prawie podstawowych, podlegających opłacie skarbowej (i innych) usług

Skłonność do ustalania wysokości opłat na poziomie przewyższającym UZASADNIONE koszty, szczeg&o ...

mooj
22 marca 2018 22:47

@Marek Jan Chodakiewicz o ustawie "IPN" (21 marca 2018 11:33)

Nie staram się popisywać, a wprowadzenie takiego elementu w Pańskiej wypowiedzi - w mojej ocenie - zwalnia mnie z obowiązku odpowiedzi.

mooj
22 marca 2018 16:28

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Podatków nie płacą dzieci, które umrą zanim zaczną kupować.

Czyli jednak ograniczasz podatnika i strumień, który generuje do "dziś (wykonanie budżetu AD 2016)", ale widzisz "Per saldo w ciągu calego życia część z nas więcej wyjmie z budżetu " czyli cykl życia nie jest Ci obcy.

I uwzględniasz nie podatki, a transfery netto.

to są inne rzeczy - też ważne,  ale w żaden sposób nie mogą się przekładać i nie przekładają się na twierdzenie (fałszywe), "znaczna część obywateli podatków realnie nie płaci"

Takich niepłacących jest może promil.

mooj
22 marca 2018 14:22

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Może z czapy- zaproponowałeś bym pomyślał, to przedstawiam wynik myślenia - z czapu pochodzącego, ale mającego pewne podstawy. "Średnia" jest miarą stosowaną (choć nigdzie nie napisałem, że to średnia - faktycznie to jest dominanta. Twierdzę że dominanta jest zawarta w przedziale "1/2, 3/2" miliona dolarów.

ale ale..unikasz odpowiedzi skąd Twoje twierdzenia o tym, że "znaczna część obywateli podatków realnie nie płaci"?

Do tego się odniosłem twierdząc, że się mylisz, i to (płacenie podatków praktycznie przez każdego) jest związane z tematem notki, a spopularyzowonie kwestii co jest bazą podatkową w Polsce - istotne. I warto, chyba, byś bronił (lub wycofał się z) "znaczna część obywateli podatków realnie nie ...

mooj
22 marca 2018 14:11

@Marek Jan Chodakiewicz o ustawie "IPN" (21 marca 2018 11:33)

Zgadzam się, z tym nie dyskutuję.

Rozważam następny krok - tj gładkie przejście od włączenia (poprzez nieprecyzyjne, ale jednak - wskazanie palcem) do czynów zabronionych (tu penalizacja jest jeszcze "?) do ujęcia tegoż w ustawie o IPN.

Tzn nie widzę argumentów w Twojej wypowiedzi dlaczego uważasz, że to właśnie "akurat w ustawie o IPN jest właściwe."

Mnożenie argumentów na tezę "powinno być wyraźnie określone, że to czyn zabroniony, dobrze że się tak stało" nie przeważy "czy w ustawie o IPN powinno się tego dokonać". Mam wrażenie, że dyskutujmy w ramach pytania i udzielonej odpowiedzi na

"Po drugie - dlaczego nowelizować ustawę o IPN? Można było uchwalić nowe, osobne prawo pod tytułem "Ustawa przeciwko ...

mooj
22 marca 2018 14:03

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Ale to "pomyśl" ma być argumentem na "znaczna część obywateli podatków realnie nie płaci"?

Nie widzę związku:(

 

Pomyślę " do jakiego odsetka obywateli państwo (rozumiane jako ogół) dokłada, a z ilu ma zysk."

w czasie życia obywatela - do znikomego odsetka ogół dokłada

Wartość jednej duszy dla "państwa" (instytucji, która ma prawo i możliwości obciążyć tegoż obywtela cieżarami) to od 500 do 1500 tysięcy dolarów. Tyle jest "wart obywatel" z uwagi na strumień pieniądza przekierowany: od pół miliona do półtora miliona dolarów. 

mooj
22 marca 2018 13:47

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Nie poruszam kwestii czy byłoby taniej. Poruszam kwestię "znaczna część obywateli podatków realnie nie płaci."

Jaka część obywateli nie płaci podatków? Konkretnie?

Oponuję wobec ww. Moim zdaniem jest to liczone w promilach. Może kilkadziesiąt tysięcy obywateli nie płaci podatków, może kilka tysięcy. Oczywiście - obywateli przebywających w Polsce!

Z naddatkiem jest rekompensowany przez nieobywateli kupujących w Polsce. Co też ma skutki: państwo dbające o bazę podatkową dba o nieobywateli płacących VAT w Polsce.

PIT to mit:) Dlatego m.in. trudno przebić się myśli o wypłatach emerytur i innych świadczeń w wysokości netto - tym bardziej by to wylazło.

 

Może warto byłoby (choćby dla celów statystycznych;) wprowadzić minimalny pog ...

mooj
22 marca 2018 13:14

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Konkretnie? Jaka znaczna część obywateli nie płaci? Przypominam, że budżet centralny VATem stoi. Dochodowy (od kiedy składka zdrowotna odliczana) to na waciki jest. Bazą podatkową w Polsce nie są Ci, którzy zarabiają, a ci którzu kupują!

I dziwne jest, że ta oczywistość wprost bijąca od wielu lat z ustaw budżetowych nie przebija się ze wszystkimi konsekwencjami do świadomości.

mooj
22 marca 2018 13:02

@Marek Jan Chodakiewicz o ustawie "IPN" (21 marca 2018 11:33)

Mam problem z przejściem "to pokazuje jaką siłę prawną mają krajowe klauzule porządku publicznego. " do "dlatego umieszczenie noweli akurat w ustawie o IPN jest moim zdaniem właściwe. "

W pełni zgadzając się z siłą nominalną kaluzul porządku publicznego (także w zakresie wolności słowa:) nie rozumiem, dlaczego umieszczenie jednej z nich (a "prawie jedynej" w zakresie wolności słowa) akurat w ustawie o IPN jest właściwe

Brak cenzury prewencyjnej przy braku odpowiedzialności za opublikowane słowo (praktyka orzecznictwa) tworzy lukę, w którą wiele podmiotów wchodzi jak w masło. W przypadku, gdy poszkodowanym jest obywatel - państwo (sąd) z rzadka i w skali niewspółmiernej do szkód interweniuje. W przypadku, gdy poszkodowane j ...

mooj
22 marca 2018 12:46

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

"czy aby na pewno tam gdzie są podatki chcemy widzieć opłaty?"

opłaty skarbowe zostały wprowadzone (historycznie i logicznie rzecz ujmując) jako unormowanie , standaryzacja, taksa opłat z których utrzymywali się urzędnicy. Na ogół nie za rozatrzenie sprawy - a za wydaną decyzję.

A było to JEDYNE źródło dochodów urzędników. Urzędnik uzależniony od wartości pobranych opłat. Bez pensji (czyli bez finansowania z podatków).

Dziś obywatel jest zmuszony do ponoszenia ciężarów w dwójnasób, niezgodnie z pierwotnymi założenia systemu, a urząd czerpie dochody z dwóch źródeł: z opłat skarbowych i z podatków. Dobrze, gdy urzędnik nie dokłada trzeciego, swojego strumyczka;)

Brak precyzji w ...

mooj
22 marca 2018 12:30

@Wierność małżeńska i fawele (20 marca 2018 15:45)

problem w tym, że pracownicy (także ci co czekają pod bramą) zaczynają wątpić, czy zarządca aby na pewno zasady Właściciela przekazuje

bo oni słyszeli je rano, owszem mogły się zmienić, ale wątpliwości się pojawiają

a to czy na pewno pełnomocnictwa pełne ma, a to czy dobrze usłyszał, a to czy nie skorzystał zbytnio z samodzielności i dla zapewnienia siły robocznej nie przegiał z interepretacją woli Właściciela

ci co robią od rana, nie przyszli dla wysokich zarobków - sporo z nich z przyzwyczajenia, część dla znajomych, atmosfery pracy, ale część z powodu przestrzegania zasad przez długi czas, renomy

bo inni mieniący się pełnomocnikami właściciela płacili lepiej, ale kombinowali, nie byli godni zaufania

teraz stoją przy dwoich kantorkach i nawołują "nie b ...

mooj
20 marca 2018 17:22

@Wierność małżeńska i fawele (20 marca 2018 15:45)

ja widzę punkt ciężkości gdzie indziej - w tym wypadku scenariusz trochę wygląda tak:

Zanim wieczorem przyszedł właściciel winnicy, to pojawił się koło południa zarządca i zapowiedział oczekującym na pracę i już pracującym:

"Nieważne ile będziecie pracować - w imieniu właściciela winnicy zapowiadam: każdy dostanie tyle samo, także ci, którzy dniówkę zaczną o 17:00. Wypłata o 18:00!

...no każdy nadzorca w swoim rządku może coś pośrednio wymyslić i zastosować - na pewno (mam na to papiery! pełnomocnictwa!) właściciel łyknie zmiany - równy gość z niego

i dziw się, że od 12 do 17 będą pracowć tylko ci, którzy uważają, że umowy obowiązują - za bezdurno:)

..chyba, że nadzorcy zaczną dopowiadać "ale ale..przyszli później, OK - s ...

mooj
20 marca 2018 17:08

@Wierność małżeńska i fawele (20 marca 2018 15:45)

Jedną z najtrudniejszych do przyswojenia dla mnie była przypowieść o robotnikach w winnicy. I taką jest nadal.

Ks. prof. Staniek może mógłby mi przybliżyć temat - przyswajania (zrozumienia, pogodzenia się z "niesprawiedliwością") lub trudności.

mooj
20 marca 2018 15:59

@Tylko Becia! (20 marca 2018 07:55)

"W sumie ja ją bardziej widzę jako prezydenta Polski, niż prezydenta Warszawy"

 i w tym nadzieja, że się zdecyduje na serio potraktowaną pracę w samorządzie Warszawy - że część ludzi, nie zobaczy w tym "degradacji", a w miarę naturalną drogę rozwoju, w tym rozwoju umiejętności grania na siebie. 

Przydałoby się ciut więcej zdrowego egoizmu, gdzie "ego" większe niż "ja": rozszerzone na wspólnotę. "Klony/korpoludki" doskonale wiedzą, że związać się z silnym, identyfikującym się z organizacją to jest najlepsza opcja sukcesu:) Za mało widać w P. Premier chęci powiązania sukcesu osobistego swojego, ekipy, środowiska, wyborców z powodzeniem b. szerokiej wspólnoty. 

Nie ma odpowiedzi n ...

mooj
20 marca 2018 14:44

Strona 1 na 7.    Następna